خبرهاي پژوهشي مقالات
خبرهای پژوهشی مقالات
 
 
 

عنوان مقاله: تعیین توزیع محدوده نرمال فاکتورهای خون شناسی در یک نمونه از جمعیت بالغ ساکن بیرجند- خراسان جنوبی در سال 1394

مقدار متوسط هموگلوبین خون و هماتوکریت در مردان بالاتر از زنان بود و میزان حداقل شمارش کل لکوسیت ها پایین تر از مقادیر استاندارد جهانی تعیین شده برآورد گردید ولی میزان ائوزینوفیل و مونوسیت از مقادیراستاندارد جهانی بالاتر بود که در خصوص موارد متفاوت با استانداردهای جهانی نیاز به توجه به این فاکتور ها و علل متفاوت بودن آن در سایر مطالعات می باشد.

 
 
  عنوان مقاله: تاثیر آموزش برنامه مدیریت ترومای پیش بیمارستانی بر شاخص های زمانی خدمات پزشکی اورژانس

نتایج مطالعه حاضر نشان داد که آموزش برنامه مدیریت ترومای پیش بیمارستانی باعث کاهش معنی داری در زمان صحنه در اورژانس پیش بیمارستانی گردید. بطوری که با انجام این آموزش ها میانگین زمان صحنه از 6/17 دقیقه به 12 کاهش یافت. بنابراین با توجه به نقش کاهش زمان صحنه در پیش آگهی مصدومان ترومایی، ادغام آموزش دوره ای برنامه تمرینی مدیرت بیماران ترومایی در اورژانس پیش بیمارستانی ضروری به نظر می رسد.

 
 

عنوان مقاله:

Seroprevalence and Risk Factors of Hepatitis E AmongWomen of Reproductive Age Residing in Birjand in 2016

 

نتایج مطالعه حاضر نشان داد که 7/11% از زنان در سنین باروری از نظر آنتی بادی بر علیه هپاتیت E مثبت بودند. شیوعHEV بر حسب وضعیت تاهل زنان تفاوتی نشان نداد ولی شیوع HEV در زنان روستایی و همچنین زنانی که از آب غیر بهداشتی استفاده می کردند بالاتر از سایر زنان بود و با افزایش سطح تحصیلات شیوع HEV کاهش نشان داد. لذا با توجه به شیوع 7/11% HEV و از طرفی ارتباط آن با محل سکونت، آب آشامیدنی و سطح تحصیلات زنان لازمست آموزشهای لازم جهت پیشگیری از ابتلا به این بیمار در زنان روستایی، زنان با سطح تحصیلات پایین تر و مناطقی که از آب آشامیدنی بهداشتی استفاده نمی کنند در اولویت اقدامات بهداشتی مراکز بهداشتی درمانی قرار گیرد.

 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1399/06/31
تعداد بازدید:
443
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal